niedziela, 6 listopada 2011

Spotkanie z panem Siarkiewiczem - 29 października 2011

Dnia 29 października 2011 dwa zastępy z naszej drużyny mianowicie Jastrząb i Orzeł wybrali się na cmentarz. Naszym celem było sprzątanie opuszczonych grobów, lecz nie tylko! Ten dzień miało nam uświetnić spotkanie z p. Józefem Siarkiewiczem. Można o nim powiedzieć, że jest chodzącą encyklopedią o naszym mieście i osobach związanych z Garwolinem.
Oba zastępy zebrały się przed kaplicą na cmentarzu o godzinie 10.00, chwilę potem przyjechał nasz gość. Nikt nie przeczuwał, że całe oprowadzanie po cmentarzu może zająć aż 5 godzin! Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że z naszym miastem wiąże się tyle zasłużonych osób i tyle ciekawych historii. Dowiedzieliśmy się na przykład, że na naszym cmentarzu spoczywają:

Jan Zimny – kierowca starosty garwolińskiego za czasów okupacji, współorganizował zamach na Freudenthala.

p.Hordliczko – jeden z dziedziców na Ziemi Garwolińskiej prowadził gospodarkę leśną. 8-9 września podczas ataku na Garwolin miasto zostało zbombardowane i zburzone. Hordliczko zgłosił się do księdza miejscowego i ofiarował każdej rodzinie, której dom został zniszczony darmowe drzewo

p.Gąsowski – prowadził podczas okupacji restaurację w Garwolinie pomiędzy ulicami Długą i Polską

p.Płoński – był członkiem 1 Pułku Strzelców Konnych. Jego żona pochodziła z Garwolina

p.Kociuba – był wysłany na Syberię. Spędził na niej 12-14 lat(sam nie wiedział dokładnie ile). Jak wrócił do Garwolina zwrócił się do p.Siarkiewicza z pismem do Czerwonego Krzyża. Chciał wypożyczyć ze sprzętu kolonijnego i obozowego: koce, łóżka polowe, prześcieradła dla osób, które wróciły z Syberii.

p.Zalewski – mieszkał i pracował w Administracji, najprawdopodobniej wyrabiał lewe dokumenty.

Stefan Staręga – żołnierz wojny ’39, obrońca twierdzy Modlin

Witold Siarkiewicz – instruktor harcerski, prowadził drużynę w Woli Starogrodzkiej.

Julian Mazaraki – kawaler orderu Virtuti Militari, brał udział w powstaniu listopadowym.

Helena Rydz – siostra Generała Rydza – Śmigłego, była nauczycielką, polonistką. Uczyła w szkole podstawowej w Hucie Garwolińskiej.

Mieczysław Łągowski – ten grób zapewne zwracał już waszą uwagę. Różni się on od innych na naszym cmentarzu. Jest on niepowtarzalny, można powiedzieć, że jest arcydziełem. Mężczyzna, który tam spoczywa był również jednym z dziedziców. Popełnił niestety samobójstwo, miało to miejsce w altance na stawie w Kulbinach

Karol Luft – przebywał w obozie hitlerowskim

Stanisław Mikulski – zaangażowany w podziemie od początku jego istnienia. Jego nazwiskiem jest nazwana jedna z ulic Garwolina.

Rodzina Benickich – najbardziej zaangażowana rodzina w Podziemie w Garwolinie. Piotr był bednarzem, Bolesław marynarem i brał udział w kampanii wrześniowej. Helena była kierownikiem księgarni, Henryk organizował drukarnię. Ulokowali ją u p.Siarkiewicza w domu. Pracowała ona dla Niemców. Nieoficjalnie drukowała również „bibułę”.

Stanisław Kopik – człowiek AK, nie skorzystał z amnestii. Miał stopień porucznika.

Eugeniusz Skorupa – Rotmistrz 12 pułku ułanów, zginął zamordowany w Katyniu.

Franciszek Jarząbek - oficer 1 Pułku Strzelców Konnych

Antoni Kozłowski – walczył w Tobruku Monte Cassino

Marian Jaworski – zakamuflowano go jako kolejarza, był delegatem rządu londyńskiego na kraj.

Jak widać dowiedzieliśmy się bardzo dużo o naszym mieście i ludziach pochowanym na naszym cmentarzu. Tak naprawdę było tego wszystkiego o wiele więcej. Mamy nadzieje, że dzięki tym notatką nie będą już państwo mówić, że w Garwolinie nic się nie działo i, że jest on nudną miejscowością.

Czuwaj!
Zastępowy Zastępu Jastrząb
dh.Albert Wierzbicki wyw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz